Proof cyfrowy

proof-cyfrowy

Mamy do wydrukowania pracę lub materiał reklamowy. Jest to dla nas ważne i chcemy, żeby druk wyszedł zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jest na to sposób, a mianowicie proof cyfrowy.

Co to jest proof cyfrowy?

Jest to specjalny rodzaj druku, który dokładnie i rzetelnie prezentuje nam, jak będzie wyglądała nasza praca lub reklama po wydruku. Proof cyfrowy nie będzie ani gorszy, ani lepszy niż wydruk w rzeczywistości. Będzie prezentował kolory dokładnie takie, jakie będą widoczne na wersji docelowej. Proof cyfrowy nazywamy również próbą koloru. Proof cyfrowy musi uwzględniać technikę drukowania. Jeżeli drukujemy katalog lub gazetę, to proof musi imitować wydruk na papierze używanym do druku katalogów lub gazet.

Kolory na proofie muszą wyglądać dokładnie tak samo, jak na wymienionych rodzajach papieru. Proof cyfrowy pozwala nam na uniknięcie błędów i dokonanie niezbędnych poprawek w materiale. Każda szanująca się agencja, wydawnictwo, czy twórcy opakowań, korzystają z proofu cyfrowego. Jeśli chcemy spać spokojnie i mieć pewność, że druk będzie odpowiedni, skorzystajmy z proofu cyfrowego. W końcu chcemy dobrze wypaść przed klientem, czy też odbiorcą pracy.

Dobry druk z odpowiednimi barwami świadczy o naszym profesjonalizmie.

Jednak zanim zdecydujemy się na proof, musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Nie każda drukarka nadaje się do drukowania proofów cyfrowych. Musi to być drukarka, która jest w stanie imitować wydruk na wybranej technice. Inaczej mówiąc, musi spełniać rolę proofera. Taki proofer musi też posiadać dużą stabilność koloru. Drukarnia, które oferuje proofy cyfrowe, powinna też używać specjalnie do tego przeznaczonego papieru. Oczywiście nie obędzie się bez specjalnego oprogramowania, które kieruje drukarką.

Dzięki takiemu oprogramowaniu pliki, które wysyłamy do drukarni, będą wydrukowane wprost z wysłanego dokumentu i będą wyglądać dokładnie, tak jak chcemy. Jak widzimy, jest to dość złożony proces używający zaawansowanej technologii. Jednak efekty są znakomite i pozwalają na dokładną ocenę kolorów użytych w materiale i ich ewentualną poprawę.

1 Comment

  1. Felipe

    Materiał bardzo wartościowy. Ja się w pełni zgadzam z takim rozumowaniem i postawieniem sprawy. Mam pytanie skoro jesteśmy przy temacie

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *